3 mënyra për të qenë një mbrojtës i mirë i futbollit

Përmbajtje:

Anonim

Puna kryesore e mbrojtësve në futboll është të mbajnë lojtarët kundërshtarë nga shënimi i golave. Sidoqoftë, një mbrojtës i mirë duhet të jetë në gjendje të bëjë më shumë se kaq. Ju duhet t'u jepni informacion të rëndësishëm shokëve tuaj të skuadrës në fushë. Ju do të duhet të bëni presion ndaj kundërshtarit tuaj derisa ai ose ajo të bëjë një gabim, në mënyrë që të krijoni lidhje në zonën mbrojtëse dhe të eliminoni kërcënimet. Ju duhet të mbështesni dhe mbani shokët tuaj të skuadrës në mënyrë që ata të kenë shanse për të shënuar. Një mbrojtës i mirë duhet të ketë aftësi të mira teknike, qëndrueshmëri mendore dhe aftësi fizike.

Hapi

Metoda 1 nga 3: Përmirësimi i Aftësive Teknike

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 1

Hapi 1. Përsosni qëndrimin tuaj mbrojtës

Si mbrojtës, një qendër e ulët e gravitetit është shumë e rëndësishme. Përkulni gjunjët dhe siguroni pjesën e mesit tuaj, duke i vendosur krahët në anët tuaja. Ju mund të kërceni nga krahu i një lojtari kundërshtar kur ai të afrohet me ju.

• Qëndroni në gishtërinjtë tuaj në gjerësinë e shpatullave. Kjo mund të përmirësojë ekuilibrin dhe të ndihmojë në mbulimin e shumë hapësirës. Vazhdoni të lëvizni këmbët për të shmangur "megged" (kundërshtarët kalojnë topin midis këmbëve).
  • Mbani një sy në lëvizjen e topit, jo lojtarët që po shoqëroni. Kur nuk e keni topin, monitoroni fushën në mënyrë që të dini se ku janë të gjithë lojtarët dhe mund të parashikoni përpjekjet e kundërshtarëve që duan të përfitojnë nga mundësitë.
Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 2

Hapi 2. Shoqëroni lojtarin nga të dy anët

Kur shikoni topin, mbani pozicionin tuaj në përputhje me lojtarin që po shoqëroni, duke mos lëvizur nga njëra anë në tjetrën. Nëse jeni duke e shoqëruar lojtarin kundërshtar vetëm në njërën anë, ai mund të gjejë një mënyrë që t’ju kalojë ose t’ia kalojë topin një shoku.

Kërkoni ndihmë një shoku të skuadrës nëse e keni të vështirë të mbani hapin me një lojtar kundërshtar dhe jeni të shqetësuar se ai mund t’ju kalojë. Përqendrohuni në mbajtjen e tij për aq kohë sa të jetë e mundur derisa të arrijë ndihma

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 3

Hapi 3. Përfitoni nga gabimet e kundërshtarit tuaj

Një prekje e keqe ose një hap i gabuar mund t'ju japë shanse si mbrojtës. Nëse jeni duke shoqëruar një lojtar të fortë, gjithmonë duhet të përfitoni nga gabimi më i vogël. Vazhdoni të shtypni lojtarin që po kontrolloni në mënyrë që ai të ngatërrohet dhe të mos kontrollojë topin.

Kushtojini vëmendje detajeve të vogla dhe jini të përgatitur për të vepruar shpejt nëse mendoni se një shok i skuadrës po lufton. Ndoshta ju keni vetëm një sekondë për të vepruar e cila mund të bëjë një ndryshim të madh në lojë

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 4

Hapi 4. Studioni kundërshtarin tuaj

Shumica e futbollistëve kanë lëvizje dhe modele të dallueshme që mund të tregojnë nëse ai do të marrë një goditje apo thjesht të shkojë përpara. Nëse studioni ekipin kundërshtar dhe shikoni ndeshjet e tyre të mëparshme, mund të keni më shumë njohuri për të parashikuar sjelljen e tyre.

• Si mbrojtës, duhet të jeni në gjendje të parashikoni se çfarë do të bëjë kundërshtari juaj dhe në cilën mënyrë do të lëvizë, në mënyrë që të pozicionoheni për ta ndaluar atë.
  • Kur shikoni ndeshjen e mëparshme të ekipit kundërshtar, kushtojini vëmendje edhe teknikave mbrojtëse që mposhtin kundërshtarin tuaj. Ju mund t'i shtoni këto teknika në modelin e lojës që do t'i zbatoni kur t'i luftoni më vonë.
Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 5

Hapi 5. Komunikoni në mënyrë efektive me shokët e skuadrës

Si mbrojtës, ju mund të shihni të gjithë fushën dhe pozicionet e të gjithë lojtarëve. Ju mund t'u tregoni shokëve tuaj të skuadrës kur ka presion në një pjesë të fushës dhe kur një mik është i pashënuar dhe mund të kalojë topin.

• Për shembull, nëse keni një shok skuadre që nuk po shoqërohet nga një mbrojtës kundërshtar, mund të bërtisni "tani" për t'i bërë të ditur se keni një mik për t'i dhënë topin.
  • Bërtisni me zë të lartë dhe mbani mbrojtësit e tjerë në gishta. Nëse një mbrojtës tjetër posedon topin, jepni informacion në lidhje me situatën rreth tij në mënyrë që ai të qëndrojë i fokusuar në top. Për shembull, ju mund të thoni "Unë jam prapa" nëse jeni prapa një mbrojtësi tjetër dhe jeni në gjendje të përgatiteni për një përballje.
  • Nëse luani në një ekip më pak me përvojë, komunikimi duhet të bëhet më shpesh në mënyrë që të dini se çfarë i pëlqen dhe çfarë nuk i pëlqen ekipit. Jepni informacion më specifik, jo të përgjithshëm. Për shembull, mund t'ju duhet të bërtisni "këmbë" për t'i thënë mikut tuaj se ai ose ajo duhet të kalojë topin drejt këmbëve tuaja, jo para jush. Nëse shokët tuaj të skuadrës janë të njohur me stilin tuaj të lojës, ata me siguri do ta dinë se çfarë lloj pasimi preferoni.
Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 6

Hapi 6. Bëni goditje vetëm për të bllokuar topin

Trajtimi është një nga aspektet më të rrezikshme të futbollit. Përveç aftësisë për të bërë veten të lënduar, trajtimet gjithashtu rrezikojnë të ndëshkohen për shkelje. Mbajeni këtë teknikë të ashpër mbrojtëse nëse nuk jeni absolutisht të sigurt se mund ta hiqni topin nga kundërshtari juaj dhe t'i ktheni posedimin ekipit tuaj.

Koha më e mirë për të trajtuar është kur një lojtar kundërshtar sapo ka bërë një gabim, siç është një prekje e keqe në top, ose kur humbet ekuilibrin

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 7

Hapi 7. Kokë topin në mënyrë të sigurt

Krerët mbrojtës mund të jenë një pjesë e rëndësishme për mbrojtësit dhe mund ta nxjerrin ekipin nga presioni. Me teknikën e duhur, ju mund ta drejtoni topin në mënyrë të sigurt dhe efektive, pa rrezikuar një tronditje ose dëmtim tjetër.

• Shikoni topin teksa noton në ajër dhe drejtojeni ballin me pjesën e topit që dëshironi të drejtoni. Nëse drejtoni majën, topi do të bjerë poshtë. Nëse doni ta drejtoni topin lart, drejtojeni pjesën e poshtme.
  • Shumica e futbollistëve fillestarë kanë tendencë të mbyllin sytë kur topi afrohet, gjë që ndodh nga frika ose parashikimi nëse topi shkakton dhimbje kur godet kokën. Praktikoni t’i mbani sytë hapur gjatë gjithë kohës. Me praktikën e drejtimit të topit, ju mund të shpëtoni nga pritja dhe frika e goditjes së topit.

Metoda 2 nga 3: Kushtëzimi i trupit

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 8

Hapi 1. Përshtateni ushtrimin në pozicionin tuaj

Pozicione të ndryshme mbrojtëse kërkojnë kushte të ndryshme për t'iu përgjigjur kërkesave që duhet të përmbushen që trupi të funksionojë siç duhet gjatë një ndeshje. Nëse luani në qendërmbrojtës, duhet të përqendroheni në forcën dhe stabilitetin. Nëse jeni mbrojtës i mesëm, bëni disa trajnime për shpejtësinë dhe lëvizshmërinë për të kapur anësorin e kundërshtarit tuaj.

• Kur konkurrenca është duke pushuar, caktoni 2 ose 3 ditë stërvitje me forcë, së bashku me 2 ose 3 ditë kardio. Ju gjithashtu mund të shtoni një ditë trajnimi të përqendruar në shpejtësinë dhe forcën, duke përfshirë stërvitjen me interval me intensitet të lartë.
  • Në sezon, zvogëloni vëllimin e praktikës pasi do të duhet të kaloni kohë duke konkurruar në fushë. Për shembull, nëse stërviteni për 2 orë ndërsa konkursi është jashtë, zvogëloni trajnimin tuaj në vetëm 1 orë kur konkursi tashmë është duke u zhvilluar. Ju duhet të bëni vetëm stërvitje me forcë për 1 ose 2 ditë ndërsa konkurrenca është në progres.
Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 9

Hapi 2. Kombinoni vrapimin në distanca të gjata me vrapime

Vrapimi në distanca të gjata rrit qëndrueshmërinë kardiovaskulare, e cila është e nevojshme për t'ju lejuar të luani 90 minuta në fushë. Sidoqoftë, ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të lëvizni shpejt në një kohë të shkurtër për të vazhduar me shpejtësinë e sulmuesve të shpejtë, mesfushorëve dhe krahëve.

Vrapimi në intervale është një metodë e shkëlqyeshme për të imituar vrapimin në një lojë futbolli. Për shembull, ju mund të vraponi për 10 minuta, pastaj të vraponi për 2 minuta, pastaj të ecni për 3 minuta. Përsëriteni këtë interval derisa të keni mbaruar vrapimin për 1 orë

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 10

Hapi 3. Forconi pjesën tuaj të mesme për të përmirësuar ekuilibrin

Trajnimi i pjesës tuaj të mesme nuk ka të bëjë vetëm me të pasurit e gjashtë barkut si lojtari juaj i preferuar i futbollit. Një mesfushë e fortë do të përmirësojë ekuilibrin, kështu që do të jetë e vështirë për sulmuesit kundërshtarë që t’ju kalojnë dhe të shënojnë gola.

• Bëni dërrasat një ushtrim të rregullt. Filloni duke e vendosur trupin tuaj në një pozicion dërrasë për 30-60 sekonda. Çdo disa ditë, rrisni kohën me 1 minutë, derisa ta bëni këtë për 5 minuta.
  • Kërkoni forma të tjera të stërvitjes për pjesën e mesme që synojnë muskuj të ndryshëm të barkut. Sigurohuni që të punoni në mënyrë të barabartë të gjithë muskujt e barkut. Disa lloje të ushtrimeve të tilla si yoga dhe Pilates gjithashtu mund të forcojnë pjesën e mesme dhe të përmirësojnë ekuilibrin dhe fleksibilitetin.
Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 11

Hapi 4. Bëni ushtrime pliometrike për të ndërtuar fuqi dhe forcë

Ky ushtrim ndërton fibra të muskujve të shpejtë dhe të mprehtë në trupin tuaj për të siguruar fuqi shpërthyese për një rritje të papritur të shpejtësisë. Kjo aftësi është e nevojshme për të kapur sulmuesit ose mesfushorët kundërshtarë që vrapojnë shpejt.

Shtytjet shpërthyese janë një lloj i shkëlqyeshëm i ushtrimeve pliometrike për mbrojtësit. Filloni duke e vendosur trupin tuaj në një pozicion të rregullt shtytës dhe duke ulur gjoksin në dysheme. Shtyjeni trupin lart derisa duart tuaja të jenë mbi dysheme, pastaj ulni trupin tuaj butësisht, duke përkulur bërrylat për të ndihmuar në absorbimin e ndikimit të trupit tuaj në dysheme. Bëni këtë ushtrim për 4 grupe me 5-10 përsëritje, dhe pushoni për 2 minuta në secilin grup

Metoda 3 nga 3: Zhvillimi i Mendjes

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 12

Hapi 1. Praktikoni sulmin

Jo të gjithë mbrojtësit kanë aftësinë për të sulmuar, por kur të krijohet mundësia, ndihmoni në sulm. Duke luajtur sulmues, ju do të keni njohuri për atë që sulmuesit duan të bëjnë dhe si e bëjnë këtë. Pra, si mbrojtës do të keni një aftësi më të mirë për të parashikuar lëvizjet e sulmuesit kundërshtar.

Nëse nuk ka mundësi për të luajtur sulmues, gjëja më e mirë që mund të bëni është të flisni me shokët e skuadrës që luajnë si mesfushorë dhe sulmues. Prej tyre mund të mësoni se si ata luajnë në fushë dhe si të krijoni shanse për të shënuar gola. Duke ditur se si ata mendojnë, ju mund të bëheni një mbrojtës më i mirë

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 13

Hapi 2. Mbani besimin tuaj dhe mos kini frikë

Nëse kundërshtari juaj ndjen se keni frikë të përballeni me të, lojtari kundërshtar gjithmonë do të vrapojë drejt jush. Ju nuk do të jeni një mbrojtës i mirë nëse keni frikë të merrni topin nga kundërshtari juaj.

Mos kini frikë të ofendoni. Ndërsa nuk duhet të dhunoni qëllimisht lojtarët e kundërshtarit tuaj, duhet t'i tregoni kundërshtarit tuaj se do të ndaloni këdo që dëshiron të shënojë dhe të hyjë në territorin tuaj mbrojtës

Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 14

Hapi 3. Jini të qetë dhe lejoni kundërshtarin tuaj të bëjë gabime

Durimi është gjëja më e rëndësishme për mbrojtësit. Thjesht vrapimi përpara dhe takimi i lojtarit me top është agresiv, por jo mënyra e duhur për të luajtur dhe mund të përfundoni me faull.

• Qëndroni vigjilent dhe përballuni me sulmuesit e kundërshtarit tuaj, duke shfrytëzuar maksimalisht të gjithë sipërfaqen e trupit. Lëvizni këmbët në mënyrë të parregullt në mënyrë që të ndryshoni drejtimet shpejt. Qëndroni vigjilent dhe jini të përgatitur për të ndjekur topin në çdo kohë, por mos u hidhni (ose zhyteni) për topin, ose mos kërcënoni drejtpërdrejt një lojtar sulmues.
  • Ndërsa përgatiteni për të marrë topin, prisni me durim që lojtari sulmues të bëjë lëvizjen e tij. Bëni presion dhe zhyteni kur shihni një hendek në dobësi ose një gabim të vogël të bërë nga një lojtar kundërshtar.
Bëhuni një mbrojtës i mirë i futbollit Hapi 15

Hapi 4. Bëhuni një person sportiv

Kur mbroni ekipin tuaj në mënyrë agresive, është e lehtë të tërhiqeni nga ky mendim. Mos harroni, gjyqtarët dhe kundërshtarët janë gjithashtu njerëzorë. Nëse një lojtar kundërshtar bie, ndihmojeni atë të ngrihet.

Shmangni debatin ose protestën kundër gjyqtarit edhe nëse ai ka marrë një vendim të keq. Ngrini supet dhe vazhdoni të luani

Këshilla

• Si mbrojtës, shmangni zhytjet (duke pretenduar se bini nën barrën e një lojtari kundërshtar).
  • Shikoni ndeshjet e skuadrave të mëdha dhe zgjidhni mbrojtësin që dëshironi të jeni model në ndeshjen tuaj të ardhshme. Mësoni se çfarë bën lojtari në situata të ndryshme dhe kur merret me një larmi të madhe lojtarësh.
  • Si mbrojtës, mos e ndiqni kundërshtarin tuaj gjatë gjithë kohës edhe nëse ai është një lojtar i rrezikshëm.