Futbolli është një sport argëtues dhe luhet nga shumë njerëz në të gjithë botën. Sporti nganjëherë quhet "lojë e bukur" sepse përmban një kombinim mahnitës të aftësive teknike, lojës ekipore dhe kontributit individual. Nëse jeni të interesuar të luani futboll, merrni kohë për të mësuar rregullat themelore dhe praktikoni teknika të rëndësishme. Trajnoni fort, argëtohuni dhe mbajeni topin gjithmonë në këmbët tuaja!

Hapi

Pjesa 1 nga 3: Luaj sipas Rregullave

Luaj Futboll Hapi 11

Hapi 1. Kuptoni qëllimin e lojës

Futbollin e fiton skuadra që shënon më shumë gola. Një gol shënohet kur e gjithë topi kalon vijën e portës së kundërshtarit në zonën e rrjetës.

• Kur është në zonën e penalltisë, portieri është lojtari i vetëm që lejohet të përdorë duart e tij. Të gjithë lojtarët e tjerë mund të përdorin çdo pjesë të trupit të tyre, përveç duarve.
  • Ndeshjet zakonisht zgjasin 90 minuta, të cilat ndahen në dy gjysma prej 45 minutash.
Luaj Futboll Hapi 12

Hapi 2. Njihni pozicionin e futbollistit

Janë gjithsej 11 lojtarë për ekip në fushën e lojës. Edhe pse pozicioni mund të rregullohet sipas dëshirës së trajnerit, formacioni standard i skuadrës zakonisht përbëhet nga 4 mbrojtës (mbrojtës), 4 mesfushorë, 2 sulmues/sulmues dhe 1 portier/portier.

• Mbrojtësit zakonisht luajnë prapa vijës së mesit për të parandaluar që skuadra kundërshtare të shënojë. Ky lojtar duhet të ndalojë kalimin e kundërshtarit dhe zakonisht është më i madh se pjesa tjetër e lojtarëve.
  • Mesfushorët janë lojtarë që vrapojnë më shumë sepse luajnë një rol në sulm dhe mbrojtje. Ky lojtar planifikon sulme dhe duhet të jetë i mirë në mbajtjen dhe kalimin e topit.
  • Sulmuesi/sulmuesi është përgjegjës për gjuajtjen e topit në portë. Ky lojtar duhet të jetë i shpejtë, i shkathët dhe mund të gjuajë fuqishëm dhe saktë në sekonda. Sulmuesit janë zakonisht lojtarët më të shpejtë në fushë.
  • Portieri/portieri mbron zonën e penalltisë dhe është lojtari i vetëm që lejohet të përdorë duart (por vetëm në zonën e penalltisë). Portierët duhet të jenë të shkathët, fleksibël, të kenë parashikim të shpejtë dhe të jenë në gjendje të komunikojnë mirë.
Luaj Futboll Hapi 13

Hapi 3. Dije se fillimi (goditja e parë) fillon çdo pjesë të lojës

Para fillimit të fillimit, secila skuadër duhet të jetë në gjysmën e saj përkatëse të fushës, dhe skuadra që nuk fillon duhet të jetë jashtë rrethit të qendrës. Pas bilbilit, topi goditet dhe tani është i lirë të dërgohet përpara ose prapa.

Njëra skuadër fillon lojën duke fituar një hedhje monedhash dhe duke zgjedhur një anë të fushës, ndërsa ekipi tjetër merr të drejtat e fillimit. Ekipi ndryshon anët e fushës në pjesën e dytë dhe skuadra që zgjodhi skuadrën në pjesën e parë tani fiton të drejtën e fillimit

Shënime:

Fillimi gjithashtu bëhet pasi të shënohet një gol. Nëse është kështu, skuadra që ka pranuar fillon.

Luaj Futboll Hapi 14

Hapi 4. Mësoni kur dhe si të hidhni

Një rikthim ndodh kur topi kalon plotësisht anën. Posedimi i topit i shkon ekipit që jo prek topin e fundit. Hedhja bëhet në pikën ku topi largohet nga fusha.

• Lojtarët mund të vrapojnë para se të hedhin topin, por gjuajtja duhet të bëhet në mënyrë korrekte.
  • Lojtari duhet ta mbajë topin me të dy duart nga prapa kokës dhe ta lëshojë topin mbi kokë me të dyja duart.
  • Lojtarët nuk mund t'i ngrenë të dyja këmbët nga toka gjatë hedhjes së topit, edhe pse lojtarët zakonisht i tërheqin këmbët 30 cm kur lëshojnë topin.
Luaj Futboll Hapi 15

Hapi 5. Njohni ndryshimin midis goditjes nga këndi dhe goditjes me gol

Një goditje nga këndi ndodh kur topi kalon gjerësinë e fushës (por jo vijën e portës) dhe lojtari i fundit që e prek atë është një lojtar i ekipit mbrojtës. Topi më pas vendoset në cepin më të afërt të fushës që skuadra sulmuese të godasë.

Në të kundërt, goditja e golit ndodh kur topi kalon gjerësinë e fushës (por jo vijën e portës) dhe lojtari i fundit që e prek atë është ekipi sulmues. Goditja e golit do të merret nga ekipi mbrojtës dhe zakonisht goditet nga portieri, edhe pse lojtarët e tjerë mund ta bëjnë këtë. Për të gjitha goditjet e lira të marra brenda zonës 5.5 metra (kuti brenda penalltisë), lojtari mund ta vendosë topin në çdo pikë të zonës. Topi nuk është ende i gjallë para se të dalë plotësisht jashtë zonës së penalltisë

Luaj Futboll Hapi 16

Hapi 6. Mësoni kur një lojtar është jashtë loje

Offside është një nga rregullat më të rëndësishme në futboll, dhe është krijuar për të parandaluar që të dyja skuadrat të zgjedhin anët, ose të grumbullojnë lojtarë në zonën e penalltisë. Një lojtar është jashtë loje nëse plotësohen kushtet e mëposhtme: kur një partner prek topin: pozicioni i lojtarit është para topit, në anën e kundërshtarit të fushës, dhe më afër golit sesa lojtari i parafundit i kundërshtarit (mbani mend se portierët janë 1 nga 11 lojtarë; edhe pse portieri është shpesh një nga dy mbrojtësit e fundit, por ndonjëherë jo).

Posedimi i topit i jepet ekipit kundërshtar nëse një lojtar në pozicion jashtë loje është i përfshirë në mënyrë aktive në lojë. Arbitri pastaj do të japë një goditje të lirë indirekte nga pika kur lojtari është jashtë loje, edhe nëse ndodh në pjesën e sulmit

Këshillë:

Pozicionet jashtë loje nuk vlejnë për gjuajtjet, këndimet dhe goditjet e portave.

Luaj Futboll Hapi 17

Hapi 7. Identifikoni ndryshimin midis një goditjeje të lirë direkte dhe indirekte

Një goditje e lirë e drejtpërdrejtë është kur një lojtar godet topin direkt në portë për të shënuar një gol pa prekur një shok të skuadrës më parë. Një goditje e lirë indirekte duhet të preket nga një lojtar tjetër para se të jepet si gol.

• Një goditje e drejtpërdrejtë e lirë zakonisht jepet për një faull ose top dore nga kundërshtari. Një goditje e lirë indirekte jepet nga gjyqtari për shkak të një shkeljeje ose gjërave që ndalojnë ndeshjen.
  • Gjatë një goditjeje të lirë indirekte, gjyqtari do të vazhdojë të ngrejë dorën derisa topi të preket nga një lojtar i dytë.
Luaj Futboll Hapi 18

Hapi 8. Dijeni se një goditje dënimi jepet vetëm nëse një goditje dënimi e drejtpërdrejtë faullohet brenda zonës së penalltisë

Një goditje dënimi ndodh kur një mbrojtës kryen një faull në zonën e tij të penalltisë. Të gjithë lojtarët përveç portierit dhe goditësit duhet të jenë jashtë zonës së penalltisë, prapa goditësit. Portieri mund të lëvizë anash para se topi të goditet për sa kohë që të dyja këmbët prekin vijën e portës, por nuk duhet të ecë përpara.

• Topi vendoset në një pikë 11 metra nga vija e portës, e cila quhet pika e penalltisë. Pasi goditet përpara, topi është i gjallë, që do të thotë se të gjithë lojtarët nga të dy ekipet mund të luajnë, përveç goditësit. Ai duhet të presë derisa një lojtar tjetër (përfshirë portierin kundërshtar) të prekë topin para se të jetë në gjendje të luajë përsëri topin.
  • Çdo lojtar mund të ekzekutojë një goditje dënimi, dhe jo vetëm lojtari që ishte faulluar.
Luaj Futboll Hapi 19

Hapi 9. Dije se lojtarët duhet të jenë të kujdesshëm kur atyre u tregohet një karton i verdhë

Arbitri lëshon dhe tregon një karton të verdhë për të paralajmëruar shkelësin dhe lojtarët e tjerë se faulli ose sjellja e lidhur me të nuk mund të tolerohet ose pranohet. Dy kartonë të verdhë do të rezultojnë në një karton të kuq, gjë që bën që lojtari të largohet nga fusha e lojës. Vini re se kartonët e verdhë dhe të kuq grumbullohen gjatë gjithë sezonit. Shkaqet për marrjen e një kartoni të verdhë përfshijnë:

• Çdo veprim i turpshëm gjatë lojës nëse topi është i gjallë apo jo (sjellje e keqe).
  • Lojë e ashpër, çdo faull ose veprim gjatë lojës që kërcënon sigurinë e një lojtari kundërshtar.
  • Shkelja e qëllimshme e krijuar për të penguar ose thyer një sulm.
  • Të kalosh shumë kohë për të rifilluar lojën ose të mos respektosh kufirin e distancës së goditjes së lirë.
  • Duke u zhveshur për të shënuar gola, duke festuar shumë gola.
  • Shkelje të tjera.
Luaj Futbollin Hapi 20

Hapi 10. Kuptoni shkakun e kartonit të kuq

Lojtari që merr karton të kuq duhet të largohet nga loja, kështu që numri i lojtarëve në ekipin e tij zvogëlohet. Një karton i kuq jepet nëse një lojtar kryen një faull serioz, të pasigurt dhe abuziv që rrezikon sigurinë e kundërshtarit. Një karton i kuq lëshohet gjithashtu nëse lojtari merr dy kartona të verdhë. Këtu janë disa arsye për lëshimin e një kartoni të kuq:

• T ALL GJITH faullimet e tepërta të goditjeve të lira.
  • Pështyjeni lojtarin.
  • Përmbushja e një goli të qartë duke e mbajtur topin me qëllim.
  • pengojnë shanset e qarta për të shënuar duke kryer një faull.
  • Lojtarët që largohen nga loja për shkak të goditjes nga 2 kartonë të verdhë ose të kuq nuk mund të zëvendësohen në mënyrë që ekipi i tyre të detyrohet të luajë me më pak lojtarë (p.sh. 10 kundër 11).

Pjesa 2 nga 3: Ndërtimi i Aftësive Thelbësore

Zhvilloni aftësi të mira të driblimit të futbollit Hapi 1

Hapi 1. Praktikoni driblimin

Driblimi do të thotë që ju të kontrolloni topin ndërsa vraponi. Nëse doni të mbani posedimin e topit nga ekipi juaj gjatë lojës, duhet të jeni në gjendje të dribloni mirë. Pika kryesore e driblimit është ta prekni mjaft fort për ta çuar përpara, por aq e lehtë sa të mos jetë larg nga këmbët tuaja.

• Ju mund të dribloni me pjesën e brendshme të këmbës, mbi gishtërinjtë tuaj (me këmbën drejtuar drejt tokës), madje edhe pjesën e jashtme të këmbës. Mënyra më e lehtë për të dribluar për fillestarët është pjesa e brendshme e këmbës.
  • Mësoni të dribloni me shpejtësi të ndryshme. Kur jeni duke vrapuar jashtë dhe keni mposhtur një mbrojtës, driblimi juaj do të jetë i ndryshëm sesa kur jeni përballë kundërshtarit tuaj.
Image
Image

Hapi 2. Praktikoni aftësitë e kalimit

Pika kryesore e pasimit është dërgimi i topit me saktësi në portë. Për të qenë në gjendje të kaloni topin, godisni topin duke përdorur pjesën e brendshme të këmbës. Do të jetë më pak i fuqishëm, por shumë më i saktë. Pasi të keni zotëruar bazat e kalimit, provoni teknikën e fetë dhe goditjes për t'i dërguar topin njërit prej partnerëve tuaj.

• Parashikoni pozicionin në të cilin do të jetë partneri juaj. Nëse partneri juaj po vrapon, dërgojeni topin para tij në mënyrë që ai të vazhdojë të vrapojë gjatë ndjekjes së topit.
  • Për të bërë një goditje me grep, përdorni pjesën e brendshme të këmbës tuaj, por kthejeni atë përpara (45 gradë drejt objektivit, dhe jo afër 90 gradë) kur godisni topin.
  • Teknika e prerjes kërkon shumë praktikë sepse ju jeni duke e goditur topin me pjesën e jashtme të këmbës tuaj ndërsa këmba juaj fshin në një lëvizje fiksuese.

Këshillë:

Mbani gishtërinjtë tuaj drejtuar lart dhe thembrat tuaja drejtuar poshtë kur kaloni topin.

Image
Image

Hapi 3. Përmirësoni aftësitë tuaja të xhirimit

Nëse jeni shumë afër qëllimit dhe keni nevojë për më shumë saktësi, gjuajeni duke përdorur "pikën e ëmbël" në pjesën e brendshme të këmbës, sikur të kaloni. Sidoqoftë, goditjet me gjuajtje zakonisht bëhen nga distanca dhe kërkojnë më shumë fuqi dhe saktësi.

• Goditeni topin në të majtë të qendrës së lidhjes së këpucëve, me këmbët tuaja drejtuar në tokë. Mbani këmbët drejtuar në tokë kur ndiqni goditjet
  • Përdorni ijet tuaja për të lëvizur goditjen. Sillni këmbët tuaja në të gjithë trupin tuaj nëse është e nevojshme për fuqi shtesë. Kjo bën që të dy këmbët të ngrihen nga toka.
Image
Image

Hapi 4. Ndërtoni aftësi si mbrojtës

Mbrojtja e golit nga kundërshtarët sulmues të lojtarëve është një nga arritjet e rëndësishme në ndeshje. Ekzistojnë 3 gjëra të rëndësishme që duhet të keni parasysh kur ruani lojtarët kundërshtarë:

• Mos u mashtroni nëse kundërshtari juaj vrapon dhe ndalon me topin, mashtron nga një drejtim në tjetrin, ose angazhohet në ndonjë ndikim, truk ose hile tjetër. Ju nuk mund t'i hiqni sytë nga topi.
  • Qëndroni midis topit dhe portës. Me fjalë të tjera, mos lejoni që topi të kalojë pas jush
  • Sapo sulmuesi të ketë goditur topin gjatë driblimit, ky është momenti perfekt për të trajtuar ose goditur topin një shoku bosh të skuadrës. Kjo quhet parashikimi i driblimeve, dhe është e rëndësishme të hiqni topin nga lojtarët kundërshtarë.

Pjesa 3 nga 3: Përmirësimi i aftësive dhe stilit të lojës

Luaj Futboll Hapi 5

Hapi 1. Mendoni lëvizjen pa top

Shtë vlerësuar se një futbollist profesionist vrapon 10-13 km gjatë 90 minutave lojë. Kjo distancë është shumë e gjatë dhe bëhet kryesisht pa e mbajtur topin. Mësoni si të futeni në hapësira të hapura, si të vraponi atje ku dëshironi ju ose shokët tuaj të skuadrës dhe si të largoheni nga mbrojtësit që ju ruajnë.

Luaj Futboll Hapi 6

Hapi 2. I aftë në teknikën e drejtimit, nëse lejohet ose dëshirohet

Provoni ta drejtoni topin me kokën tuaj pikërisht aty ku bashkohen vija e flokëve dhe ballit. Mos përdorni kurorën e kokës! Mos e ngrini kokën kur jeni gati të drejtoni topin; në vend të kësaj, lëvizni pjesën e sipërme të bustit tuaj mbrapa. Kjo do t'ju japë forcë të shtuar dhe nuk do të bëjë shumë tendosje në qafën tuaj. Ju duhet të drejtoni topin dhe të mos lejoni që topi të godasë kokën tuaj.

Shumë liga të të rinjve i ndalojnë lojtarët e tyre të drejtojnë topin për shkak të rrezikut të tronditjeve dhe dëmtimeve të tjera të kokës dhe qafës. Nëse thjesht po argëtoheni, merrni parasysh të mësoni një teknikë drejtimi për t'u bërë më mirë në të

Luaj Futboll Hapi 7

Hapi 3. Praktikoni të mashtroni topin me këmbët dhe trupin tuaj

Mashtrimi bëhet duke marrë dhe kontrolluar topin nga ajri me një kombinim të kokës, shpatullave, gjoksit, këmbëve dhe shputave të këmbëve. Mashtrimi praktikohet rrallë gjatë një ndeshjeje, por kjo aftësi është e rëndësishme për zhvillimin e prekjes dhe kontrollit mbi topin.

Nëse dini të mashtroni, prekja juaj në top do të jetë më e butë. Prekja e parë është shumë e rëndësishme në futboll

Shembull:

Ju thjesht mund të merrni një pasim nga ajri me gjoksin tuaj, pastaj menjëherë të merrni këmbën tuaj për të kontrolluar topin shpejt.

Luaj Hapin 8 të Futbollit

Hapi 4. Rrjedhin aftësitë tuaja me këmbën tuaj jo-dominuese

Aftësia për të qenë në gjendje të driblojë, të kalojë dhe të gjuajë topin me këmbën dominuese është shumë e rëndësishme. Një mbrojtës i mirë zakonisht synon menjëherë këmbën dominuese dhe ju detyron të luani me këmbën jo dominuese. Nëse nuk mund të përdorni këmbën tuaj jo-dominante, jeni qartë në disavantazh gjatë lojës.

Praktikoni të përdorni vetëm këmbën tuaj jo-dominuese gjatë stërvitjes ose kur qëlloni ose bëni xhonglues vetëm. Trajnimi i trupit tuaj për të ndërtuar kujtesën e muskujve është një pjesë e rëndësishme e përmirësimit të aftësive tuaja jo dominuese të këmbëve

Luaj Futbollin Hapi 9

Hapi 5. Praktikoni kënde dhe goditje të lira

Në mënyrë ideale goditja e këndit jepet në qendër të zonës së penalltisë, zakonisht përmes ajrit, në mënyrë që shoku i skuadrës të mund të godasë me kokë ose të godasë topin. Goditjet e lira mund të merren shpejt dhe thjesht të kalohen tek partneri më i afërt, ose duke organizuar një lojë të caktuar duke goditur topin në një zonë të caktuar, ndërsa një partner zbaton një strategji sulmi.

• Një goditje nga këndi merret nga një cep i fushës, në varësi të pikës në të cilën topi u largua nga fusha. Një goditje dënimi mund të merret në çdo pikë të fushës.
  • Goditjet në kënd zakonisht merren me grep (nga pjesa e brendshme e këmbës) ose me fetë (nga pjesa e jashtme e këmbës) në varësi të këmbës dominuese dhe anës së fushës.
  • Goditjet e lira mund të bëhen me teknikën grep ose fetë, ose goditje drejt përpara, ose vetëm një pasim të shkurtër për një partner, në varësi të situatës dhe strategjisë.
Luaj Futboll Hapi 10

Hapi 6. Luani origjinal dhe spontan

Provoni të zhvilloni stilin tuaj të lojës që ju përshtatet. A jeni lloji i shakatarit që pëlqen të mashtrojë kundërshtarin tuaj? A jeni një sprinter i aftë të vraponi kundër kundërshtarit tuaj? A jeni mjaft i fortë për të sulmuar para portës së kundërshtarit? A jeni ekspert në bllokimin e sulmeve të kundërshtarit tuaj?

Gjeni stilin tuaj të lojës dhe vendosni vetes qëllime dhe si të bëheni një lojtar i gjithanshëm. Mos harroni të argëtoheni

Këshilla

• Kur qëlloni mbi portierin, përpiquni të mashtroni së pari. Portierët zakonisht do të lëvizin nëse duket se jeni gati të gjuani. Kur gjuani, synoni për cepin e portës.
  • Mos e prekni topin me duart tuaja nëse nuk jeni portier ose jeni gati ta hidhni atë!
  • Përmirësoni aftësinë tuaj kardio. vrapimi për një orë e gjysmë do të kullojë shumë energji.
  • Bëni ushtrime ngadalë, pastaj rrisni intensitetin për të përmirësuar aftësitë e lojës.
  • Hani një dietë të ekuilibruar. Ky hap ndihmon në ruajtjen e energjisë së nevojshme për stërvitje.