Si të fitoni shumicën e lojërave të shahut (me fotografi)

Përmbajtje:

Anonim

Për të fituar një lojë shahu, ndonjëherë ju vetëm duhet të kuptoni parimet. Duke mësuar të dini lëvizje të caktuara dhe duke lexuar kundërshtarin tuaj, ju mund ta mbroni Mbretin në mënyrë efektive, të sulmoni kundërshtarin tuaj dhe të bëheni fitues.

Nëse tashmë i dini bazat e lojës së shahut, vazhdoni të lexoni për të gjetur se si të fitoni!

Hapi

Pjesa 1 nga 4: Fitimi si fillestar

Fito në shah Hapi 1

Hapi 1. Kuptoni vlerën e secilës pjesë dhe mbrojeni atë në përputhje me rrethanat

Mbreti është pjesa më e rëndësishme e shahut sepse do të humbni nëse mbreti juaj bie në duart e kundërshtarit. Sidoqoftë, pjesët e tjera të shahut nuk janë municion që mund t'i hidhni sipas dëshirës. Bazuar në gjeometrinë e matematikës dhe tabelës së shahut, pjesë të caktuara janë gjithmonë më të vlefshme se të tjerat. Mbani në mend renditjen e pjesëve të shahut kur kapni pjesët e kundërshtarit tuaj. Për shembull, mos sakrifikoni një Fort me vlerë të lartë vetëm për të marrë Kalin e një kundërshtari.

• Peng = 1 pikë
  • Kali = 3 pikë
  • Ministri = 3 pikë
  • Kalaja = 5 pikë
  • Mbretëresha = 9
  • Pjesët e shahut nganjëherë quhen "materiale". Për të fituar lojën, keni nevojë për materiale me cilësi të lartë.
Fito në shah Hapi 2

Hapi 2. Kuptoni qëllimin e një lëvizjeje të mirë hapëse

Lëvizjet hapëse janë lëvizjet e para në lojë. Këto lëvizje do të përcaktojnë strategjinë dhe pozicionin e përgjithshëm që do të merrni derisa loja të përfundojë. Qëllimi i lëvizjes hapëse është zgjerimi ose lëvizja e sa më shumë pjesëve të shahut me vlerë të lartë nga pozicioni i tyre fillestar. Ekzistojnë disa konsiderata kryesore në një lëvizje të mirë hapëse:

• Lëvizni pjesët tuaja në qendër të tabelës ndërsa krijoni rrugën që pjesët më të forta të lëvizin me lehtësi. Lëvizja më e zakonshme efikase është të lëvizësh pengun përpara Mbretit dhe Mbretëreshës dy sheshe përpara. Bëni këtë lëvizje vetëm nëse nuk dëmton Mbretin dhe Mbretëreshën tuaj pasi kundërshtari juaj ka bërë lëvizjen. Kjo hapje zgjeron Ministrin, përshpejton kastrimin dhe, me lëvizjet e duhura, formon një formacion që anon kah mbrojtja më shumë sesa sulmi.
  • Lëvizjet tuaja të hapjes varen nga ngjyra e pjesëve të shahut që po luani. Meqenëse White lëviz së pari, përpiquni të sulmoni dhe kontrolloni lojën. E zeza duhet të ketë pritur dhe ta lërë Bardhë të bëjë gabime para se të fillojë të sulmojë.
  • Asnjëherë mos e lëvizni të njëjtën pjesë dy herë nëse pjesa nuk është në rrezik. Sa më shumë pjesë shahu të lëvizni, aq më shumë reagime duhet të marrë kundërshtari juaj.
  • Mos i lëvizni shumë pengët. Qëllimi i lëvizjes hapëse është zhvillimi me efikasitet i lojës kryesore të shahut. Ndërkohë, lëvizja e shumë pengjeve mund t'i japë kundërshtarit tuaj një avantazh temp.
  • Mundohuni të lëvizni Mbretëreshën, por jo shumë herët. Shumë fillestarë bëjnë gabimin duke hequr Mbretëreshën shumë herët, duke e lënë atë të prekshme nga sulmet dhe duke u detyruar të lëvizin përsëri, gjë që ju bën të humbni ritmin e lojës.
  • Mbani ato parime në mendje dhe hidhini një sy listës së lëvizjeve fillestare të përdorura nga Mjeshtrat e Mjeshtrave në turnetë modernë.
Fito në shah Hapi 3

Hapi 3. Mendoni 4-5 hapa përpara dhe përdorni çdo hap për të formuar sulme më komplekse

Për të fituar ndeshjet, gjithmonë duhet të mendoni disa hapa përpara, të formoni sulme komplekse me rreze të gjatë për të mposhtur kundërshtarin tuaj. Lëvizjet tuaja hapëse do të përcaktojnë pjesën tjetër të lojës, duke ju drejtuar në sulmin tuaj të parë ose duke ju ndihmuar të kontrolloni një pjesë të caktuar të tabelës së shahut. Mënyra më e mirë që një fillestar të mësojë të planifikojë një lëvizje është të praktikojë duke përdorur lëvizje të zakonshme hapëse:

• Ruy Lopez është një lëvizje klasike e hapjes që lejon Ministrat të lëvizin dhe të sulmojnë. Lëvizni pengun para Mbretit dy sheshe përpara, pastaj Kalin në katrorin F3 (E Bardhë). Përfundoni duke e shtyrë Ministrin derisa të jetë pikërisht një katror para pengut të kundërshtarit.
  • Hapja Angleze është një lëvizje e ngadalshme, fleksibile e hapjes. Lëvizni pengun e C2 një katror përpara, pastaj ndiqni me pengun e G2 për të liruar Ministrin pranë Mbretit (nëse Zi lëviz në qendër) ose Kali pranë Mbretëreshës (nëse Zi lëviz në anën).
  • Gambit e Mbretit.

Përdoret nga Mjeshtrat e Madh që nga Bobby Fisher. Kjo lëvizje mund të heqë menjëherë ekuilibrin e lojtarëve fillestarë. Lëvizni dy pionët King (E2 & F2) dy sheshe përpara. E zeza në përgjithësi do të sulmojë herët sepse ndjen se jeni ekspozuar, por muret tuaja peng do ta mbajnë shpejt kundërshtarin tuaj.

• provo Gambit e Mbretëreshës për të kontrolluar qendrën e bordit. E bardha e lëviz pengun e Mbretëreshës në katrorin D4 për ta shtyrë pengun e zi në katrorin D5. Bardhë në përgjithësi kundërvihet duke e zhvendosur pengun e Ministrit në C4. Kjo manovër e çon lojën në qendër të tabelës dhe hap rrugën për Mbretëreshën dhe Ministrin tuaj.

Si të kapërcehet Gambit e Mbretëreshës është Mbrojtja Franceze Me Si Zi, filloni duke lëvizur pengun e Mbretit në E6. Bardhë në përgjithësi do të përgjigjet duke lëvizur pengun e Mbretëreshës suaj në D4 dhe duke ju lejuar të luftoni duke lëvizur pengun e Mbretëreshës tuaj në D5. Tani ju keni hapur rrugën e sulmit për Ministrin tuaj. Nëse White ha pengun e Mbretëreshës suaj në kutinë E6, kjo do të thotë që kundërshtari po largohet nga Mbreti dhe kundërshtari mund të lëvizë Kalin në C3. Zhvendoseni Ministrin tuaj në kutinë B4 për të fiksuar Kali.

Fito në shah Hapi 4

Hapi 4. Provoni strategjinë me katër hapa të Scholar's Mate për ta fituar lojën shpejt

Ky truk do të funksionojë vetëm një herë për lojtar pasi shahistët e zgjuar do ta njohin këtë truk dhe do të përpiqen të dalin nga kurthi. Shoku i dijetarit është një mënyrë e mirë për të luftuar lojtarët fillestarë të ngadaltë dhe për të marrë kontrollin e lojës shpejt.

• Si e bardhë:

Lëvizni pengun e Mbretit një katror (E7-E6); Ministër i Mbretit në C5; Mbretëresha në F6; Mbretëresha në F2.

• Si e zezë:

Lëvizni pengun e Mbretit një katror (E2-E3); Ministër i Mbretit në C4; Mbretëresha në F3, Mbretëresha në F7.

• Kundër shokut të dijetarit:

Hiqni Qëndrimin tuaj për ta bllokuar Shoku i dijetarit -ka shumë të ngjarë që kundërshtari nuk do të sakrifikojë Mbretëreshën e tij vetëm për të marrë Kalin tuaj. Një opsion tjetër është të përdorni një veprim të ngjashëm, por mos e lëvizni Mbretëreshën tuaj përpara, lëreni në kutinë E7, para Mbretit tuaj.

Fito në shah Hapi 5

Hapi 5. Merrni kontrollin e qendrës së tabelës për të kontrolluar lojën

Shqetësimi juaj kryesor kur luani shah është se si të kontrolloni qendrën e tabelës, veçanërisht katër sheshet në mes të tabelës. Qendra e bordit është e rëndësishme sepse mund të sulmoni në të gjitha drejtimet nga këtu. Ju do të jeni në gjendje të kontrolloni shpejtësinë dhe drejtimin e lojës. Për shembull, një Kalë ka tetë lëvizje të mundshme nëse qëndron në mes të tabelës, por vetëm 1-2 kthesa. Ka dy mënyra të përgjithshme për ta bërë këtë.

• Mbështetur Mesme është kur lëvizni ngadalë në qendër të tabelës duke përdorur disa pjesë shahu. Kuajt dhe Ministrat mbështeten nga parvaz. Të dy mund të lëvizin dhe t'ju mbrojnë nga sulmet. Ky lloj përparimi i ngadaltë përdoret më shpesh.
  • Duke përdorur krahët është një taktikë shumë moderne për të kontrolluar qendrën e tabelës nga buza e tabelës. Rooks, Queens dhe Kuajt janë në të dyja anët e tabelës kështu që është e pamundur që pjesa e shahut të kundërshtarit të lëvizë në qendër pa u kapur nga ju.
Fito në shah Hapi 6

Hapi 6. Zhvilloni pjesët tuaja të shahut një nga një

Pasi të bëni lëvizjet tuaja të hapjes, duhet të filloni të zhvilloni pozicionin tuaj sulmues. Lejoni hapësirë të mjaftueshme lëvizjeje për secilën pjesë në mënyrë që pjesët të lëvizin nga kutia e tyre.

• Nëse nuk detyrohet, metoda më e mirë është të lëvizësh pjesët me radhë. Mos e lëvizni të njëjtën pjesë dy herë, përveç nëse duhet të mbroni copën ose të sulmoni.
  • Sidoqoftë, nuk keni nevojë të lëvizni çdo pjesë shahu. Avancimi i të gjithë pengjeve nuk do t'ju ndihmojë të fitoni pasi kjo në të vërtetë do të shkurtojë vijën e mbrojtjes që mbron Mbretin tuaj.
Fito në shah Hapi 7

Hapi 7. Mësoni si të hidhni një kast

Hedhja është procesi i ndërrimit të pozicionit të Mbretit për një Fortesë dhe përdorimit të Kalasë për t'u mbrojtur nga sulmet. Përballë Mbretit, ju gjithashtu keni një varg pengësh për t'ju mbrojtur. Kjo taktikë është shumë efektive veçanërisht për fillestarët. Për ta bërë këtë:

• Pastroni rrugën midis Mbretit dhe Rook duke lëvizur Ministrin dhe Kalin (dhe ndoshta Mbretëreshën). Mundohuni të ruani rregullimin e pengjeve sa më shumë që të jetë e mundur. Ju mund të zgjidhni secilën anë.
  • Në të njëjtën kthesë, lëvizni Rook dhe King në të njëjtën kohë, kur të dy takohen, ndërroni pozicionet e dy pjesëve të shahut. Pra, nëse ju kastroni nga ana e Mbretit, Mbreti juaj do të zërë kutinë G1 dhe Rook do të jetë në kutinë F1.
  • Mos harroni se Mbreti dhe Rook nuk duhet të lëvizin një herë para hedhjes. Nëse King ose Rook është zhvendosur, lojtari nuk mund të lëvizë më.
  • Një nga gjërat që do t'ju ndihmojë të fitoni lojën është aftësia juaj për të lexuar kundërshtarët tuaj pa i lënë ata të marrin me mend lëvizjet tuaja. Mos lëvizni derisa të jeni absolutisht të sigurt se është lëvizja e duhur.
  • Gjithmonë planifikoni disa hapa përpara. Kjo do të thotë që ju i dini zgjedhjet e lëvizjes të secilës pjesë dhe jeni në gjendje të parashikoni se si kundërshtari juaj do të reagojë ndaj lëvizjeve tuaja. Këto aftësi nuk janë të lehta për tu fituar dhe nëse doni t'i zotëroni ato, do t'ju duhet të praktikoni shumë.

Pjesa 2 nga 4: Fitimi si një person i ndërmjetëm

Fito në shah Hapi 8

Hapi 1. Shikoni me kujdes lëvizjet e kundërshtarit tuaj

Cilat pjesë shahu zhvilluan dhe cilën anë zgjodhën? Nëse do të ishit bashkë-yll, çfarë strategjie afatgjatë do të planifikonit të bënit? Pasi të keni përcaktuar planin tuaj bazë, duhet ta përshtatni atë me strategjinë e kundërshtarit tuaj. Nëse kundërshtari juaj po mbrohet, duke i mbajtur pjesët pranë tij për t'u përgatitur për një sulm, pyesni veten cili është qëllimi përfundimtar i kundërshtarit tuaj. A ka ndonjë mënyrë që ju mund të minoni ose vononi planet e kundërshtarit tuaj? A është kundërshtari juaj superior dhe a duhet të tërhiqeni për të mbrojtur pjesët e çmuara të shahut, apo mund t’i bëni presion kundërshtarit tuaj?

Fito në shah Hapi 9

Hapi 2. Dijeni kur të ndërroni pjesët

Shkëmbimi i pjesëve të shahut është një opsion i lehtë kur keni një avantazh përsa i përket pikëve të shahut, të tilla si sakrifikimi i një kali për të marrë Mbretëreshën e kundërshtarit. Sidoqoftë, vendimi për shkëmbimin e pjesëve të shahut do të jetë më i vështirë për t'u marrë kur përballeni me dy pjesë shahu me pikat pothuajse të njëjta. Në përgjithësi, nuk duhet të ndërroni pjesë kur:

• Ju shkëlqeni në pozicion, ju kontrolloni qendrën e tabelës së shahut dhe ecurinë e lojës. Nëse keni më pak pjesë shahu, nuk do të keni përparësi dhe do të jetë më e lehtë për kundërshtarin tuaj që të mbrohet kundër sulmeve tuaja.
  • Kundërshtari është fiksuar në qoshe. Nëse kundërshtari është i bllokuar, ata do ta kenë të vështirë të lëvizin ose të manovrojnë shumë pjesë shahu, por nëse numri i pjesëve zvogëlohet, kundërshtari do të jetë në gjendje të çlirohet.
  • Ju keni më pak pjesë shahu sesa kundërshtari juaj. Nëse keni më shumë pjesë dhe ju dhe kundërshtari juaj jeni në barazim, filloni të kapni pjesët e kundërshtarit tuaj. Do të hapni shtigje të reja sulmi.
  • Ju do të rreshtoni pionët. Pajns të rreshtuar do të thotë që ju keni një peng përpara tjetrit. Kjo i bën të dy pengët më pak të dobishëm dhe mbush anët e bordit tuaj. Sidoqoftë, nëse mund ta bëni këtë të ndodhë me kundërshtarin tuaj si një efekt anësor i shkëmbimit të pjesëve të shahut, kjo lëvizje do të funksionojë për ju.
Fito në shah Hapi 10

Hapi 3. Gjithmonë planifikoni 5-6 hapa përpara

Kjo është e lehtë për tu thënë, por e vështirë për tu bërë. Sidoqoftë, për të fituar ndeshjet e shahut në baza të rregullta, duhet të mësoheni me të menduarit afatgjatë. Çdo pjesë shahu që lëvizni duhet të ketë të njëjtat tre objektiva. Nëse i keni parasysh këto qëllime, do ta keni më të lehtë të improvizoni planin tuaj për të fituar ndeshjen:

• Zhvilloni pjesë të shumta shahu (Rook, Horse, Queen, Ministër) shpejt dhe shpesh. Hiqeni pjesën e shahut nga pozicioni i tij fillestar për të hapur opsionet tuaja të lëvizjes.
  • Kontrolloni qendrën e tabelës. Qendra është aty ku është veprimi kryesor në lojë.
  • Mbroni mbretin. Edhe nëse keni strategjinë më të mirë të sulmit, nëse e lini Mbretin tuaj të ekspozuar, do të humbni në fund të ndeshjes.
Fito në shah Hapi 11

Hapi 4. Përfitoni sa më shumë nga avantazhet tuaja dhe mos nxitoni

Pika kryesore e shahut është vrulli, dhe nëse e keni, mbajeni. Nëse kundërshtari juaj thjesht reagon ndaj lëvizjes tuaj dhe nuk mund të bëjë asnjë sulm, mos nxitoni dhe kapni copat e shahut të kundërshtarit tuaj pak nga pak. Mos harroni, ju mund të fitoni disa lëvizje, por prapë ta humbni ndeshjen në fund. Mos lëvizni nëse jeni të hapur për një kundërsulm. Bettershtë më mirë të marrësh pjesët mbrojtëse të shahut të kundërshtarit, të kontrollosh qendrën e tabelës dhe të vonosh sulmet derisa të jesh i sigurt se sulmet e tua mund të rrëzojnë kundërshtarin tënd.

Fito në shah Hapi 12

Hapi 5. Mësoni si të kapni pjesët e shahut

Bllokimi nënkupton mbajtjen e pjesëve të caktuara në mënyrë që kundërshtari juaj të mos mund t'i përdorë ato në mënyrë efektive pa pasur nevojë t'i marrë ato. Ky lloj luftimi pasiv është një mënyrë e mirë për të kontrolluar lojën dhe t'ju ndihmojë të kapni kundërshtarin tuaj. Për ta bërë këtë, shihni se ku mund të lëvizin pjesë të caktuara të shahut. Në përgjithësi, pjesët e shahut që kanë një përzgjedhje të kufizuar lëvizjesh janë zgjedhjet më të mira për kapjen. Në vend që të sulmoni, poziciononi pjesët tuaja në mënyrë që të kapni pjesë të caktuara. Kudo që shkon pjesa e shahut, do të mund ta marrësh. Ky lloj kurthi në mënyrë efektive i bën pjesët e shahut të padobishme.

Marrja peng është kur i jepni kundërshtarit tuaj një shans për të marrë pjesët tuaja të shahut. Sidoqoftë, kundërshtari juaj e di që ju mund t'i merrni pjesët e tyre. Kundërshtari juaj mund të vendosë të marrë ose jo pjesët tuaja - gjëja më e rëndësishme është që ju të kontrolloni lojën

Fito në shah Hapi 13

Hapi 6. Mësoni të filloni një sulm me pirun

Në këtë lëvizje, një shah do të sulmojë 2 ose më shumë pjesë shahu kundërshtare. Planifikimi dhe fillimi i një sulmi me pirun është një mënyrë e fuqishme për të fituar copa shahu dhe për të tejkaluar kundërshtarin tuaj. Për shembull, nëse sulmoni Mbretin dhe Mbretëreshën në të njëjtën kohë, kundërshtari juaj nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të heqë dorë nga Mbretëresha duke ju dhënë kështu dorën e sipërme e cila është zakonisht e mjaftueshme për të fituar ndeshjen. Sidoqoftë, kur përpiqeni të kryeni një sulm me pirun, merrni parasysh sa vijon:

• Sulmi me pirun është më i lehtë për tu bërë me Ministrin sepse lëvizjet e tij të pazakonta i lejojnë atij të sulmojë disa nga pjesët e shahut të kundërshtarit të fshehura pas pjesëve të tjera.
  • Mundohuni të filloni një sulm me pirun në pjesët më të rëndësishme të shahut. Sulmet më të mira të pirunëve janë sulmet midis Mbretit dhe Mbretëreshës. Ky sulm njihet gjithashtu si një pirun mbretëror.
  • Një sulm me pirun është më efektiv nëse mund ta detyrojë kundërshtarin të reagojë menjëherë, siç është sulmi ndaj Mbretëreshës ose pamundësimi i Mbretit.
Fito në shah Hapi 14

Hapi 7. Vlerësoni çdo lëvizje në mënyrë objektive

Ju duhet të shikoni tabelën e shahut në tërësi dhe të vlerësoni çdo lëvizje të mundshme që keni. Mos lëviz vetëm sepse duhet. Lëvizni ngadalë për të gjetur mundësinë më të mirë në çdo hap. Lëvizjet e mira në shah përcaktohen kryesisht nga konteksti. Sidoqoftë, ka disa pyetje që mund të merrni parasysh para se të vazhdoni për të përcaktuar nëse kjo është lëvizja e duhur:

• A është pozicioni juaj më i sigurt se më parë?
  • A është ekspozuar pozicioni i kësaj pjese shahu, Mbreti, apo një pjese tjetër e rëndësishme e shahut?
  • A do të jetë kundërshtari juaj në gjendje të kërcënojë copat tuaja shpejt, t'ju bëjë të tërhiqeni dhe të humbni shanset?
  • A do të bëjë ky veprim presion mbi kundërshtarin tuaj dhe a do të reagojë ndaj sulmit tuaj?
Fito në shah Hapi 15

Hapi 8. Pastroni pjesët e shahut të kundërshtarit si njësi

Mbani kontrollin në qendër të tabelës së shahut, por ju ende duhet të sulmoni si një njësi. Imagjinoni pjesët tuaja të shahut si pjesë e një orkestre. Çdo pjesë shahu ka përfitimet e veta, por ato punojnë më mirë së bashku. Duke eleminuar pjesët e kundërshtarit tuaj, ju keni një shans më të madh për të bërë mat pa ndonjë kërcënim nga pjesët e tjera. Dy ose tre njësi mbështetëse do të sigurojnë që ju të keni dorën e parë për sa i përket materialeve.

Fitorja në shah Hapi 16

Hapi 9. Gjithmonë mbroni Mbretëreshën duke përdorur një Ministër ose Rook

Mbretëresha është pjesa më e fuqishme e shahut. Nuk ka pothuajse asnjë arsye për të shkëmbyer Mbretëreshën me pjesët e shahut të një kundërshtari apo edhe një Mbretëreshë kundërshtare. Queen është sulmuesi më i gjithanshëm dhe duhet të përdoret në mënyrë efektive. Gjithmonë mbroni dhe mbështesni Mbretëreshën tuaj sepse shumica e lojtarëve do të sakrifikojnë gjithçka (përveç Mbretëreshës së tyre) për të marrë Mbretëreshën tuaj.

Mbretëresha do të jetë në gjendje të arrijë potencialin e saj optimal nëse mbështetet. Shumica e lojtarëve do të shikojnë Mbretëreshën e kundërshtarit tuaj, kështu që përdorni Mbretëreshën tuaj për të detyruar që pjesët e shahut të kundërshtarit tuaj të bien në Kështjellën tuaj, rrugën e sulmit të Ministrit dhe Kalit

Fitorja në shah Hapi 17

Hapi 10. Mos e mbyllni rrugën e Ministrit duke përdorur pengun tuaj

Ministrat sulmojnë nga distanca dhe është shumë e rëndësishme të përdorni të dy ministrat tuaj për të kontrolluar tabelën veçanërisht në fillim të lojës. Ka shumë strategji të hapjes së lëvizjes që mund të mësoni, por qëllimi i përgjithshëm është të hapni një rrugë që pjesët me vlerë më të lartë të lëvizin lirshëm.

Zhvendosja e pengjeve tuaj në D4/D5 ose E4/E5 do të hapë rrugën tuaj të Ministrit dhe do t'ju ndihmojë të kontrolloni qendrën e tabelës së shahut. Merrni shpejt Ministrat dhe përdorni funksionin e rangut të Ministrit gjatë zhvillimit të Fortesave dhe Mbretëreshave

Pjesa 3 nga 4: Fitoni si Lojtar i Avancuar

Fitorja në shah Hapi 18

Hapi 1. Mendoni për të gjithë lojën që në fillim

Shahu në përgjithësi ka tre akte. Të tre janë shumë të lidhur. Lojtarët më të mirë gjithmonë mendojnë 10-12 hapa përpara dhe zhvillojnë 3-4 strategji njëkohësisht në varësi të lëvizjeve që bën kundërshtari. Ata e kuptojnë që lëvizjet dhe pjesët që lëvizin në raundet e hershme do të ndikojnë ndjeshëm në fundin e lojës. Prandaj, ata do të rregullojnë planin e tyre të veprimit.

• Hapja:

Kjo është kur ju përcaktoni stilin tuaj të lojës. Katër deri në pesë lëvizjet e para që bëni do të zhvillojnë shpejt shumë pjesë shahu dhe do të fillojnë një luftë në mes të tabelës. Ju mund të zgjidhni të sulmoni, ta sillni luftën në ballë të kundërshtarit tuaj, ose të mbroheni, duke pritur që kundërshtari juaj të bëjë lëvizjen e parë.

• Lojë e mesme:

Ky Akt përdoret për të përgatitur lojën përfundimtare. Ju ndërroni pjesë, luftoni për kontrollin e qendrës së tabelës së shahut dhe përgatitni 1-2 strategji sulmi që mund t'i përdorni sa herë që të jetë e nevojshme. Shkëmbimi aktual i pjesëve të shahut mund të jetë i dobishëm, por ju duhet të kuptoni se si humbja e pjesëve të caktuara ndikon në shanset tuaja për të fituar.

• Përfundimi i lojës:

Kanë mbetur vetëm disa pjesë shahu në këtë raund dhe të gjitha janë shumë të vlefshme. Ky duket të jetë kapitujt më dramatik, por në fakt shumica e lëvizjeve janë bërë - lojtari që "fiton" lojën e Mesme në fund do të ketë materialin më të mirë dhe mund të mbyllë shamakun e lojës.

Fitorja në shah Hapi 19

Hapi 2. Përparësoni Ministrat mbi Kuajt në Fundin e Lojërave

Në fillim të lojës, Ministri dhe Kali krahasohen në mënyrë të barabartë në pushtet. Në raundin e fundit, Ministri mund të lëvizë shpejt nëpër fushën e shahut, ndërsa Kali mund të lëvizë ngadalë. Mbani parasysh një gjë kur tregtoni copa shahu - Ministrat mund të mos jenë të dobishëm në një afat të shkurtër, por janë një pasuri e vlefshme në fund të lojës.

Fito në shah Hapi 20

Hapi 3. Përfitoni nga sasia e fuqisë së pengjeve në tabelën e zbrazët të shahut

Pawns duken të padobishme, por në fakt janë të rëndësishme ndërsa loja përparon. Pawns mund të mbështesin copa më të forta shahu, të krijojnë presion dhe të mbrojnë Mbretin. Sidoqoftë, këto përfitime do të humbasin nëse i lidhni pionët tuaj në fillim të lojës (duke vendosur dy peng në një vijë vertikale). Sillni pengët tuaj së bashku dhe lërini të mbështesin njëri -tjetrin horizontalisht. Kur kanë mbetur vetëm disa pjesë shahu në tabelë, promovimi i një pengu të Mbretëreshës do t'ju ndihmojë të fitoni lojën.

Fito në shah Hapi 21

Hapi 4. Mësoni kur loja duhet të përfundojë në barazim

Nëse jeni të mangët me materialet dhe nuk keni shansin të bëni mat me copat që keni, duhet të përpiqeni ta përfundoni ndeshjen me një barazim. Në ndeshjet konkurruese të shahut, duhet të jeni të vetëdijshëm kur humbni shansin tuaj për të fituar (keni vetëm një Mbret, një peng dhe ndoshta 1-2 pjesë shahu, kundërshtari juaj po ju ndjek, etj.) Ka disa mënyra për të shmangur humbjen dhe përfundimin e lojës në barazim edhe kur dukeni të pashpresë:

• Kontroll i përhershëm ose shamati i vazhdueshëm është kur e detyroni kundërshtarin tuaj të qëndrojë në një pozicion që nuk i lejon ata të bëjnë mat. Nuk keni nevojë të bllokoni kundërshtarin tuaj në shamak. Thjesht duhet të imobilizoni kundërshtarin dhe nëse kundërshtari vazhdon të lëvizë, ai do të jetë në shamak. Shpesh bëhet me një sulm ndaj Mbretit, duke e lënë kundërshtarin të kapur midis sulmit dhe mbrojtjes.
  • Ngecëse ose krijimi i një ngërçi është kur Mbreti nuk është në shamak, por nuk mund të lëvizë pa u kapur në shamak. Meqenëse një lojtar nuk ka gjasa të jetë i gatshëm të hyjë në pozicionin e shah -it, loja do të përfundojë në barazim.
  • Përsëritje e trefishtë:

nëse i njëjti pozicion përsëritet tre herë ose do të ndodhë në fillim të lëvizjes tjetër, lojtari mund të kërkojë një barazim.

Fitorja në shah Hapi 22

Hapi 5. Rregulli i pesëdhjetë lëvizjes:

Nëse janë ndërmarrë 50 lëvizje, por asnjë pjesë shahu nuk tërhiqet ose asnjë lojtar nuk është në pozicionin e shah -it. Nëse është kështu, mund të kërkoni barazim. Nëse të dy lojtarët bëjnë vetëm të njëjtën lëvizje tre herë rresht (sepse ata u detyruan të ecnin mbrapa dhe me radhë), kjo është gjithashtu një barazim.